Клуб козоводів та молокоманів України

 

Основні хвороби кіз, їх лікування та профілактика

Інститут тваринництва степових районів “Асканія-Нова” УААНКлуб козоводів та молокоманів України
сайт http://kozovod.io.ua, e-mail: kozaferma@ukr.net


Основні хвороби кіз, їх лікування та профілактика

За правильного догляду та годівлі кози хворіють рідко. Проте коли таке трапляється, козівник повинен уміти не лише відрізнити хвору тварину від здорової, а й надати їй допомогу.

Здорова коза має добрий апетит і бадьорий вигляд. Частота пульсу — 70-80 ударів на хвилину, дихання — 15-20, температура тіла — 39-40°C (вимірюють її у анальному отворі).
Майже при всіх інфекційних хворобах температура підвищується до 41-42°С. Пульс частішає і сягає 100 ударів на хвилину й більше, дихання теж час-тішає, і може з’явитися задишка. Вуха і ноги стають холодними. Пропадає апе-тит, припиняється молоковіддача. У таких випадках треба терміново звертатися до ветеринарного лікаря. Він встановить діагноз і призначить лікування.

Неінфекційні хвороби
На запалення вимені коза може захворіти одразу після окоту. Причини — застуда, перегодовування, утримання в приміщенні з протягами, на брудній підстилці, на холодній та вологій підлозі. Хвору тварину утримують на суворій дієті: із раціону виключають молокогінні корми, їх замінюють якісним сіном, а також зменшують норму концентрованого корму. Двічі на день слід згодовувати послаблювальне: по 1 ст. л. глауберової солі зі 250 г води або 100 г рослинної олії. Молоко здоюють через кожні 2 год. На уражену частину вимені на 3–4 год слід покласти холодний компрес: рідку глину з оцтом (2–3 ст. л. оцту на 1 л води), потім компрес з осоту, народна назва — горлянка, маточник (на 1 ст. л. води не менш як 2 ст. л. подрібненого на порошок осоту.
Якщо пухлина довго не сходить, то слід застосувати цинкову, свинцеву (готові препарати) або йодну мазь, яку нескладно приготувати самим, змішуючи вазелін з настоянкою йоду. На четверту добу потрібно зробити зігріваючий компрес з камфорним спиртом, теплі “закутування” з використанням камфорної олії, іхтіолової мазі. За відсутності цих ліків добре допомагає свіже нутряне свиняче сало. Теплові процедури проводять двічі на день, тварин у цей час потрібно утримувати в теплі. У разі вираженого захворювання вимені і відсутності зазначених ліків внутрішньовенно вводять 0,25% розчин новокаїну (1 мл на 1 кг живої ваги). Внутрішньо бажано давати знеболювальні та заспокійливі відвари з лікарських рослин: валеріанового кореня, пустирника, шишок хмелю, цвіту ромашки, кореня чорнобильника, м’яти перцевої тощо.

Тріщини на сосках з’являються у разі недотримання гігієнічних умов утри-мання кіз і невмілого доїння. Нерідко причиною цього може бути груба підстилка. За появи тріщин вим’я слід вимити борною кислотою (1 ч. л. на склянку води), соски змастити вазеліном або топленим маслом. Можна також користуватися порадами народної медицини:
1. Розрізати шматок листка алое і накласти на тріщини на сосках. Поліпшення стану настає вже через 5 год.
2. Накласти на вим’я компрес зі спиртової настоянки кропиви.
3. Приготувати суміш з двох частин рослинної олії та однієї частини бджолиного воску, добре прокип’ятити і змащувати нею тріщини.
4. Розтопити нутряне свиняче сало, змішати з пшеничним борошном, кип’ятити, помішуючи, доки суміш не набуде пастоподібного вигляду. Товстим шаром пасти змастити хворе місце і перев’язати, за допомогою лейкопластиря закріпивши пов’язку на 10 год.
5. Будь-які тріщини або ранки на сосках вимені легко виліковуються маззю прополісу, яку можна придбати в аптеках, або желе солкосерилу.
Кольки — болі в животі — виникають через накопичення газів. Коза втрачає апетит, дуже пітніє, в неї з’являються закрепи. Хворій тварині кожні три години слід ставити клізму з настоянки ромашки (жменя на 0,5 л води). Крім того, можна напувати настоянкою: 250 г ромашки, 15 — глауберової солі, 10 — відростків кореня тирлича (горечавки), 25 г насіння льону.
До тимпанії (гостре здуття рубця) призводить скупчення газів у рубці, кишківнику, найчастіше теплої пори року — у кіз, яких випасають на пасовищі. Причиною може бути жадібне, у вели-кій кількості, поїдання зеленого корму, який сприяє сильному бродінню. Небезпечними щодо цього вважаються рослини, вкриті росою, інеєм, замерзлі або промочені дощем.
Після тривалого стійлового утримання, перенесених тяжких захворювань, а також поїдання отруйних рослин, що паралізують рубець (болиголову, жовтецю, тютюну, пліснявих грибів та ін.), порушується функція мускулатури рубця. У тварин дуже здувається живіт, головним чином у ділянці голодних ямок, при цьому ліва голодна ямка здувається більше і живіт перекошується. Внаслідок надавлювання рубця на діафрагму тварина починає непокоїтися, часто лягає й знову встає. З’являються ядуха, непомірне наповнення вен, прискорення та послаблення пульсу, надмірна пітливість. Тварина починає хитатися, падає на землю і гине в конвульсіях. Для кіз, особливо старих, це захворювання є надзвичайно небезпечним. Небезпечне воно й тоді, коли хворіють одночасно багато тварин, а отже, надати своєчасну і надійну допомогу неможливо.
Видалити гази, якщо вони скупчились у верхній частині рубця, не важко. Якщо ж у кашоподібному вмісті рубця — у вигляді маленьких бульбашок, кількість яких весь час збільшується, — лікування стає дуже клопітним. Спочатку тварину намагаються поставити на яке-небудь підвищення з таким розрахунком, щоб задні ноги були нижче за передні, і починають масажувати рубець. Зазвичай гази з відрижкою виходять швидко, іноді козу ставлять на задні ноги, передні тримають руками, коліньми захоплюють рубець і енергійно стискають його. Багатократним масажуванням рубця досягають вивільнення газів із вмісту рубця. Потрібно викликати скорочення рубця, для чого бік кози обливають холодною водою, а в разі масового захворювання кіз заганяють у річку. Гази можна легко видалити за допомогою стравохідного зонда. У цьому разі намагаються викликати відрижку газами, подразнюючи м’яке піднебіння рукою або палицею, обгорнутою ганчіркою, змащену дьогтем.

Якщо це все не допомагає, треба зробити прокол рубця (за допомогою троакара або складного ножика) і вставити в рану трубку. Проте робити це мають дуже досвідчені козівники. Якщо й проколи нічого не дають (а це трапляється нерідко), тоді рубець розрізають і видаляють вміст через розріз.
У всіх випадках в рубець вводять через рот за допомогою шприца розчи-нений в 100-150 г води креолін — 2-4 г, лізол — 2-5 г або їхпол — 3-10 г, суміш скипидару — 2-5 г і спирту — 40 мл, але зі склянкою води.
Після процедури тварин протягом кількох годин (10–12) утримують на го-лодній дієті, а в разі потреби призначають речовину, що збуджує роботу рубця. Для профілактики захворювань тварин перед випасом слід годувати сіном або соломою.

Даниленко Г.,
канд. с. -г. наук,
Інститут тваринництва степових районів “Асканія-Нова” УААН
Джерело: http://www.propozitsiya.com/?page=149&itemid=1270&number=39


Создан 04 окт 2009  Комментарии       
Всего 40, последний 3 мес назад
an2011 25 апр 2012 ответить
Підкажіть, будь ласка, що робити, якщо після окоту коза перестала доїтися (дає 0,5 л. молока, а давала 2,0 л.) Дякую
   
Владимир 25 апр 2012 ответить
Це може бути мастит.Тому треба здати молоко на дослідження, особливо при затвердіннях в вамені.Може бути глисти.Взагалі завжди козоводи дають укол мастидина або аналог, щоби унікнути таких випадків.
   
ALONA YAKUDOVSKA@MAIL.RU 09 окт 2012 ответить
ПИТАННЯ ЩО РОБИТИ ЯКЩО В КОЗИ ОДНА МОЛОЧНА ЗАЛОЗА БІЛЬША І ВСЬГО ДАЄ МОЛОКА 1 ЛІТРУ НА ДОБУ ,КОЗА МОЛОДА ПІСЛЯ ПЕРШОГО УТЬОЛУ. ЖДУВІДПОВІДІ .
ЗАЗДАЛЕГІТЬ ДЯКУ.
   
vorotnyak.anastasiya@mail.r 04 апр 2017 ответить
коза кітна нічого не ість не румигае температури немае
Lar0ck0 15 апр 2013 ответить
Підкажіть що робити коли в кози напухли дійки ,дуже збільшилися в розмірах і вона не встає, і ніяк не окотиться?
Володимир 17 апр 2013 ответить
Треба здоїти, тоді вона розродиться.
Андрій 27 июн 2013 ответить
Підкажіть,будь ласка,козеня-чхає,хрепить у легенях,кашель. Як лікувати? чим?
   
Владимир 28 июн 2013 ответить
Лікувати як людину.Часник, цибуля.Якщо висока температура, колоти антибіотики.
verutskaja 11 авг 2013 ответить
У кози з 1 вимені виходить пробка у вигляді сиру . Сказали , що це мастит . Один місяць проколола , другий - змін немае .Яка хвороба може мати такі симптоми і як лікувати ? чи можна пити таке молоко і якщо ні , то чому ?
   
Катя 02 мар 2015 ответить
verutskaja ну что там с козой и что вы кололы
krayton97 30 мар 2015 ответить
Після окоту, коза дуже ослабла та її хитає. Що це може бути?
ТАНЯ 03 апр 2015 ответить
Після окоту у кози став мастит и на одній дойці появились вузли ,підкажіть що це за хвороба
валя 03 мая 2015 ответить
коза не йде в туалет,перестала їсти,пити п є.що робити
козовод Володимир 03 мая 2015 ответить
Зробить киселик з сімян льону. Одну ложку на стакан окропу. Настояти 10-20 хвилин і влити в горлянку. Потім масажувати живот кози, підиймаючи зад кози.
yuretskr@gmail.com 20 мая 2015 ответить
Добрий день!Підкажіть будь-ласка,у батьків є козочка,після окоту(2 міс)смак молока змінився.З чим це може бути звязано.Пасеться там де і паслася
kozovod 22 мая 2015 ответить
Здайте молоко на аналізи: мастит и якість. щось треба шукати! А кровь на аналіз здавали?
Bila Anna 666@ i.ua 23 июн 2015 ответить
вже третій тиждень кізочка не пережовує, чуточку пє, майже не їсть
kozovod 24 июн 2015 ответить
Це зупинка роботи шлунку! Я вже писав за це. Зробить киселик із сімян льону. Одну ложку на склянку окропу. Настояти 10-20 хвилин, охолодити до кімнатної, і влити в горлянку. Потім масажувати живот кози, підиймаючи зад кози.
elena.bat5 09 июл 2015 ответить
Підкажіть, будь ласка, що робити, якщо другий тиждень козяче молоко після доїння при кипятінні звертається.
kozovod 09 июл 2015 ответить
Схоже на мастит. треба антибіотики проколоти. Аналізи молока здати. Вимя гаряче? температуру міряли?
--- 27 сен 2015 ответить
що робити як що до чаю даєш свіже молоко воно моминтально зварилось і кисне у холодильнику а на другий так як нічого небуло
lyana2010 18 мар 2016 ответить
коза через місяць має мати окіт, а вчора переїла буряка і взувся живіт .не їсть. не румигає Що робити
Li_sova 20 мар 2016 ответить
Доброго дня! Підкажіть що робити з козою. Кілька днів був поганий апетит, а тепер злягла і майже не ість, голова завернута, ніби параліч, вона кітна майже 4 місяці. Дякую.
luybmila.slipenka 27 мар 2016 ответить
Що робити коли коза після окоту нічого не їсть, млява, упадок сил, падає на ноги і немає молока уже 5 день. Допоможіть будьласка!
rover5@ ukr.net 05 апр 2016 ответить
Коза через днів 10 повинна окотитись. Сьогодні у неї стала боліти задня ліва нога. Майже на неї не стає. Не захотіла йти на пасовище. Більше лежить. Що робити?
Володимир 06 апр 2016 ответить
Дайте їй сіна! Перед окотом треба більше сіна.
spolska 19 апр 2016 ответить
добрий день. у моєї кози метелиця. вчора вколола її дектомаксом і сьогодні рано пройшло. а зараз знову то саме що робти?
maksi1yaremchuk 04 мая 2016 ответить
В козиняти вздута грудна клітка не їсть ,бока пусті трошки ходить і падає, хоча і питається бігати і що жувати (живіт пустий , нолодне ,)? Що це може бути і що робити ?
--- 13 июн 2016 ответить
Доброго дня.
Що робити,якщо у новонароджених козенят на шиі з двох боків гулі,завбівшки з яйце?
lesja altsystem@meta.ua 16 дек 2016 ответить
коза неможе відбігатись
--- 05 мар 2017 ответить
Добрый день!Подскажите что делать когда коза беременная;линяет;труситса как буто холодно и постоянно лежыт не хочет вставать;а рожать через 15 дней?
Анна 08 мар 2017 ответить
Добрий день. Підскажіть будь ласка що робити, козеняті 2 дні, не їсть, не стоїть на ногах,коли береш його на руки кричить? Хоча народилося крепким і жвавим. Дякую.
MDrebota 31 мар 2017 ответить
Що таке може у кози на сам ці зробили я губки так якби були гнійнички великі і тверді що робити чим можна мастити
olyaok44 09 сен 2017 ответить
Що робити якщо коза не стаэ на одну ногу?
Наталія 01 апр 2018 ответить
Що робити якщо коза не лягає і не ходить тільки стоїть
bistri 24 апр 2018 ответить
У кози висохло вим`я. Що з цим робити?
bistri 24 апр 2018 ответить
Козі четвертий рік. Тричі був окіз. Минулої осені раптом різко почала давати все менше молока, а потім вим`я висохло. Йде сьомий місяць... Невже нівкого такого не було? Пишуть про все, окрім мого випадку...
bistri 24 апр 2018 ответить
Козі четвертий рік. Тричі був окіз. Минулої осені раптом різко почала давати все менше молока, а потім вим`я висохло. Йде сьомий місяць... Невже ні в кого такого не було? Пишуть про все, окрім мого випадку...
bistri 24 апр 2018 ответить
Козі четвертий рік. Тричі був окіз. Минулої осені раптом різко почала давати все менше молока, а потім вим`я висохло. Йде сьомий місяць... Невже ні в кого такого не було? Пишуть про все, окрім мого випадку...
Ivanna.nashora 15 окт 2018 ответить
Доброго дня! Підкажіть, що таке- молоко згортається при кип’ятінні, вим‘я м’яке , їсть з апетитом, ніби все добре, свіже молоко добре без запаху і домішок. Що таке?
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
Лучшее эко козье молоко - пища долгожителей!
@FreeMarket.kiev.ua